Kształt twarzy, a okulary – jak dobrać ten idealny model?

Na rynku występuje wiele różnych opraw okularowych, zaczynając od klasycznych po bardzo awangardowe modele. Producenci coraz śmielej wypuszczają na rynek okulary o charakterystycznych wzorach, fasonach, kolorach. Ludzie chętniej sięgają po odważniejsze, oryginalniejsze ubrania, dlatego też okulary, pomimo iż są elementem poprawiającym komfort patrzenia stają się nieodłącznym dodatkiem garderoby i często służą również jako dodatek biżuteryjny. Ludzie pragną czuć się w okularach dobrze, swobodnie i modnie.

Spośród tysiąca okularów... jak dobrać te odpowiednie?

Na wybór idealnych okularów wpływa kilka wyznaczników, na które warto zwrócić uwagę. Zarówno kształt twarzy, odcień cery czy też styl jak i charakter mają znaczenie przy wyborze idealnego modelu okularów. W tym artykule pokażemy czym się kierować, na co zwrócić uwagę, aby okulary były dobrze dopasowane do kształtu twarzy, dodały atrakcyjności i dopełniły stylu.


1. Najpierw należy określić kształt twarzy

W przypadku okrągłej twarzy, gdzie policzki są pełne należy wybierać kanciaste kształty – prostokątne, kwadratowe, i takie które zwężają się ku dołowi.

Do twarzy o kształcie kwadratowym z ostrymi rysami, szerokim czołem i podbródkiem należy sięgać po oprawy, które złagodzą rysy. Idealnym wyborem będą oprawy zaokrąglone z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem. Warto rozważyć również okulary typu „kocie oko”, nie zalecamy natomiast wybierać wąskich, małych kwadratowych form.

Jeśli mamy do czynienia z twarzą typu serce o szerokim czole, wąską szczęką proponujemy wybierać modele zaokrąglone, owalne. Dobrym wyborem również w przypadku tego kształtu twarzy będą oprawy bezbramkowe, subtelne, delikatne. Radzimy unikać kształtów podkreślających szerokość górnej części twarzy.

Twarz owalna jest symetryczna. Pasuje do niej praktycznie każdy kształt opraw. Nie ma tutaj potrzeby się ograniczać. Można sięgać po okrągłe, kwadratowe, prostokątne, „kocie oko” oprawy i w każdych będzie się wyglądać równie dobrze. W przypadku tego typu twarzy należy zwrócić uwagę jedynie na proporcje. Nie należy kupować okularów zbyt dużych do twarzy i na odwrót, poza tym można maksymalnie szaleć z kształtami.


2. Kolor ma znaczenie.

Prawidłowo dopasowany kolor oprawy do naszej karnacji, włosów i tęczówki sprawi, że całość będzie idealnie ze sobą współgrać.

Dla oczu piwnych dobrą decyzję okażą się oprawy w kolorach brązowych, ciemnozielonych, złotych lub z kontrastującym fioletem czy burgundem.

Niebieskie oczy - tęczówka w tym kolorze będzie prezentować się świetnie w oprawach z tej samej palety barw. Niebieski w każdej postaci delikatnie wyróżni oko. Żeby nadać głębi spojrzeniu warto jednak sięgnąć po ciemniejsze wersje okularów w kolorze brązu czy czerni.

Natomiast w przypadku oczu o kolorze zielonym idealną decyzją będzie wybór oprawy w kolorach ziemi. Również dobrze sprawdzą się pastelowe odcienie, które subtelnie podkreślą kolor tęczówki.


Zastanawiasz się jakie okulary będą do Ciebie pasować?

Zapraszamy do naszego salonu optycznego. Nasi specjaliści pomogą w doborze idealnych okularów.